tel. 74 645 01 31

Jak dobrać moc systemu PV?


Dobór obciążenia

Najważniejszą czynnością podczas budowy instalacji jest określenie ile kW energii będą potrzebowały odbiorniki do swojej pracy. Należy pamiętać, że moc przetwornicy powinna być, co najmniej 20% większa od mocy obciążników,które będą podpięte do systemu PV.
Jeżeli moc odbiorników wpiętych do układu wyniesie 100kW to moc przetwornicy powinna wynosić, co najmniej 120kW. Moc ogniw musi odpowiadać wtedy 130kW dla instalacji zintegrowanej z siecią energetyczną i co najmniej 200kW dla niezintegrowanej. Różnica ta wynika z faktu, iż podczas braku słońca energia zostanie pobierana z sieci.

Wydajność systemu jest niestety uzależniona od ilości dni słonecznych w ciągu całego roku (również szacowany zwrot wartości instalacji). W Polsce średnia energia promieniowania słonecznego wynosi od 950 do 1200 kWh/m2w skali roku. Średnioroczna liczba godzin nasłonecznionych wynosi 1600 godzin. Zakładając, że w roku jest to około 8700 godzin, wydajność naszego systemu powinna wynieść około 18-20%. Do wyliczenia okresu zwrotu inwestycji, nie można brać tylko wyżej wymienionych parametrów, ale również cenę energii za 1 kWh, serwisowanie całej instalacji i spadek sprawności związanych z jej użytkowaniem.